Wampiry - prawda czy mit?

Niewyjaśnione zjawiska, UFO, duchy, OOBE i podobne.

Postprzez Marisa 24 lut 2013, o 17:51

Obrazek

Postać żywiąca się krwią, długie kły, niemal nieśmiertelna i posiadająca ludzką postać. Dodatkowo posiada umiejętności np. szybkość, regenerację czy wyczulony słuch. Mowa oczywiście o wampirach.

W kulturze można znaleźć legendy związane z wampirami.
Czy wierzycie, że wampiry istniały?
KobietaMarisa
FAITH, HOPE, LOVE

Administrator

Dostał piw: 35

Postprzez Mr. Puma 24 lut 2013, o 18:09

Pojecie "Wampiryzm" kojarzy mi się raczej jako coś fantastycznego (książki, film), trudno mi utożsamić to jako coś paranormalnego, zwłaszcza, że nie ma dowodów aby wampiry przetrwały do dziś. Myślę, że wampiry wzięły się z opowiadań i legend, a więc stawiam je w jednym szeregu z smokami, trollami i goblinami.
"WIĘKSZOŚĆ REŻYSERÓW TWORZY FILMY ZA POMOCĄ SWOICH OCZU, A JA TWORZĘ JE ZA POMOCĄ GENITALIÓW" ~ Alejandro Jodorowsky

Obrazek
MężczyznaMr. Puma
.::Psychopatyczny krytyk filmowy::.

Redaktor

Dostał piw: 44

Postprzez Katie 24 lut 2013, o 19:36

Jestem pewny, że nie istnieją. Musiałbym mieć jakieś dowody na to, że istnieją. : P Mogę uwierzyć w wilkołaka, ale w to "coś" nigdy bez konkretnych dowodów.
MężczyznaKatie
Dom w głębi lasu

Berbeć

Dostał piw: 0

Postprzez Arrow 24 lut 2013, o 20:42

Tak jak napisał Puma, jeśli jakieś wampiry to tylko w książkach i filmach. Tam ich jest miejsce :)
Obrazek
MężczyznaArrow

Dojrzały

Dostał piw: 6

Postprzez Plecy Konia' 24 lut 2013, o 20:48

Katie napisał(a):Mogę uwierzyć w wilkołaka, ale w to "coś" nigdy bez konkretnych dowodów.

A w wilkołaka bez konkretnych dowodów byś uwierzył ?
NieokreślonaPlecy Konia'
Vegan Master

Dojrzały

Dostał piw: 12

Postprzez NEOSTRADAmus 24 lut 2013, o 20:50

Katie napisał(a):Mogę uwierzyć w wilkołaka

:crylol: :crylol:

Wampiry, wilkołaki, zombie... Masakra. : D Istnieją tylko w wyobraźni ludzkiej, nigdzie poza tym : )
Co ty robisz, po co dzielić świat na 'my' i 'oni'? Skąd pewność, że i nas nie zaliczą do nich?
NieokreślonaNEOSTRADAmus
50.259 °N , 22.420 °E, Podkarpackie

Wierny

Dostał piw: 8

Postprzez Katie 24 lut 2013, o 20:54

Nie powiedziałem, że wierzę w nie. ^^
MężczyznaKatie
Dom w głębi lasu

Berbeć

Postprzez Plecy Konia' 24 lut 2013, o 20:56

Katie napisał(a):Nie powiedziałem, że wierzę w nie. ^^

To i tak nadal nie odpowiada na moje pytanie
NieokreślonaPlecy Konia'
Vegan Master

Dojrzały

Postprzez Misery. 24 lut 2013, o 20:58

Nie wierzę. W książkach i filmach jest ich miejsce. Chociaż nie powiem, że wampiry i wilkołaki fascynują mnie w pewnym stopniu. Ciekawe postacie.
Hitler widział mnie w Błękitnym aniele, a teraz pragnie zobaczyć co mam pod bielizną. Dlatego chce opanować świat.
KobietaMisery.
I'm alive.

Donator

Postprzez Katie 24 lut 2013, o 21:09

Sam O'Tnosc napisał(a):A w wilkołaka bez konkretnych dowodów byś uwierzył ?

Niee. :D Jakoś tak źle złożyłem tamto zdanie.^^
MężczyznaKatie
Dom w głębi lasu

Berbeć

Postprzez [JOKER] 24 lut 2013, o 21:09

Puma1718 napisał(a):Pojecie "Wampiryzm" kojarzy mi się raczej jako coś fantastycznego (książki, film), trudno mi utożsamić to jako coś paranormalnego, zwłaszcza, że niema dowodów aby wampiry przetrwały do dziś. Myślę, że wampiry wzięły się z opowiadań i legend, a więc stawiam je w jednym szeregu z smokami, trollami i goblinami.

Wampiryzm raczej należy postawić na jednej półce z nietypowymi i rzadkimi chorobami, których wyjaśnienie było na tyle trudne, że przypisywano im nadprzyrodzone pochodzenie.
Kiedyś pisałem na forum o przypadku, w którym pacjenta w śpiączce próbowano pochować, a gdy nagle wstał z trumny to gawiedź rzuciła się na niego z widłami i kołkami. Niestety nie mogę znaleźć tego tematu a nie lubię się powtarzać.
........................................
Mężczyzna[JOKER]
Old Shatterhand

Fanatyk

Dostał piw: 38

Postprzez Ramiko 25 lut 2013, o 17:18

Jeśli wampiry istnieją, to mam nadzieję, że nie "błyszczą" jak brokatowe bombki na choinkę...
O Musashim powiada się że nigdy nie obciął włosów nigdy się nie wykąpał nigdy nie ożenił i nigdy nie miał prawdziwego domu i dzieci do końca życia konsekwentnie idąc samotną drogą. GORIN-NO SHO
MężczyznaRamiko

Przyjaciel

Postprzez Kosma 25 lut 2013, o 17:33

Mit wampira oparty jest na porfirii, której symptomami były m.in. blada cera, zachowania paranoidalne czy wrażliwość na światło. Reszta legendy została nabudowana na tym rdzeniu i na trwałe osiadła w folklorze. Ludzie od wieków musieli tłumaczyć sobie to, co było dla nich niezrozumiałe - tak było z setkami innych "potworów". Wystarczy zerknąć do choćby pierwszego z brzegu Bestiariusza Słowiańskiego aby natknąć się na mnóstwo stworów, które tłumaczyć miały to, co niezrozumiałe lub budzące lęk.
Nie traktuję mitu o wampirze jako coś, w co można by wierzyć. Interesują mnie takie historie. Wątek wampira w literaturze i filmie jest naprawdę dobrze rozbudowanym tematem. Jeśli kogoś ciekawi ta postać, polecam pozycję "Wampir: biografia symboliczna" Marii Janion. W bardzo jasny i niewydumany sposób poruszony jest tam opis kształtowania się mitu oraz symbolika.
Mamy tylko tyle, o ile potrafimy zawalczyć.
NieokreślonaKosma

Brykacz

Postprzez mistle 25 lut 2013, o 22:06

Marisa napisał(a):Czy wierzycie, że wampiry istniały?

To pytanie jest na poważnie? Serio?
Nieokreślonamistle

Świeżynka

Postprzez Killer 26 lut 2013, o 00:11

Jak dla mnie zawsze będą wytworem z bajek, każdy sobie może wyobrażać wampira inaczej, jeden jako słodziaka ze Zmierzchu a kto inny za potwora z horrorów, nie wierze w żadne takie bzdety :D
Podobno liczą się chwile tylko, bo podobno życie mija szybko.
Skoro tak, po co nam jeszcze większy pęd, jeszcze większy stres, i to wszystko?
KobietaKiller
Rzeszów

Wyjadacz

Postprzez Mr. Puma 26 lut 2013, o 16:26

Killer napisał(a):jeden jako słodziaka ze Zmierzchu

To nie wampir, to brokatowy manekin.

Polecam horrory z lat 80, 90-tych np "Od zmierzchu, do świtu", "Postrach Nocy", "Straceni Chłopcy" i oczywiście klasykę "symfonia grozy". Wtedy zobaczycie prawdziwego wampira. Rzekłem.
"WIĘKSZOŚĆ REŻYSERÓW TWORZY FILMY ZA POMOCĄ SWOICH OCZU, A JA TWORZĘ JE ZA POMOCĄ GENITALIÓW" ~ Alejandro Jodorowsky

Obrazek
MężczyznaMr. Puma
.::Psychopatyczny krytyk filmowy::.

Redaktor

Dostał piw: 44

Postprzez MetaloweDziewczę 26 lut 2013, o 19:02

[JOKER] napisał(a):Wampiryzm raczej należy postawić na jednej półce z nietypowymi i rzadkimi chorobami, których wyjaśnienie było na tyle trudne, że przypisywano im nadprzyrodzone pochodzenie.

Mam podobne zdanie na ten temat. Faktem jest jednak, że niektóre książki historyczne wspominają o przypadkach wampiryzmów. Są również książki bezpośrednio poświęcone temu zjawisku na przestrzeni wieków. Ja jednak nie uważam by była to prawda.
Btw. wszelkie "mode filmy" jak Zmierzch nie są wyznacznikiem zjawisk paranormalnych jak sądzę. Z resztą wśród literatury fantastycznej i filmów jest ostatnio jakaś moda na wampiry.
KobietaMetaloweDziewczę

Berbeć

Postprzez kamfora 27 lut 2013, o 10:57

To zwykły wytwór ludzkiej wyobraźni. W duchy wierzę, ale w wampiry nie :/
Nieokreślonakamfora

Świeżynka

Postprzez [JOKER] 27 lut 2013, o 11:04

kamfora napisał(a):To zwykły wytwór ludzkiej wyobraźni. W duchy wierzę, ale w wampiry nie :/

A przecież to taki sam, niczym niepotwierdzony, wytwór ludzkiej wyobraźni ;]
........................................
Mężczyzna[JOKER]
Old Shatterhand

Fanatyk

Dostał piw: 38

Postprzez Amentiae 25 mar 2013, o 16:30

Po pierwsze - nie przyjmuję do wiadomości tego kisielowatego zmierzchowatego coś jako wampira. I zdania nie zmienię. Nigdy.

W książkach i filmach widziałam już wiele ciekawych teorii, jak to wampiry mogłyby ukryć się ze światem, razem z wilkołakami, zombie i całą resztą ferajny, ale nie, nie wierzę w nie. I co do tego zdania też nie zmienię. (Chyba, że mnie jakiś dziabnie. Obiecuję, że wtedy rozważę moje poglądy jeszcze raz.)
"And you won't fail. You're too stubborn."
KobietaAmentiae

Bywalec

Następna strona

Powrót do Zjawiska paranormalne